Opolski Rynek Nieruchomości - czytaj online

NOWY NUMER JUŻ DOSTĘPNY

LIPIEC 2022

CZYTAJ

Zdrowa kobieta

Skuteczna walka z rakiem szyjki macicy.

Zdrowa kobieta

Skuteczna walka z rakiem szyjki macicy.

Bogusław Mróz

Ponad rok temu zakończyliśmy badania nad nieinwazyjną eliminacją wysokoonkogennych wirusów HPV z szyjki macicy naszą autorską pierwszą na Świecie metodą. Metoda jest skuteczna, bezbolesna, tania i skuteczna. Może być zastosowana w każdym gabinecie ginekologicznym.

Rak szyjki macicy był trzecim po raku sutka i płuc nowotworem co do występującym u kobiet. Wśród krajów europejskich Polska zajmuje ostatnie miejsce w częstości zakażeń wirusem HPV. Choroba jest w 100% wywołana wysokoonkogennymi wirusami HPV 14 typów. Są to: typ 16, 18 następnie 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66 i 68. Odpowiedzialne są za rozwój stanów przedrakowych (czyli CIN). Codziennie w Polsce z powodu raka szyjki macicy umiera 5 kobiet! Cztery tysiące kobiet w ciągu roku zachoruje z tego powodu na raka!

Zakażenie HPV to jeszcze nie rak. Proces karcynogenezy jest długi, co pozwoliło nam na wynalezienie skutecznej metody nieinwazyjnej eliminacji tego wirusa z nabłonka.

Przed leczeniem należy wykonać cytologię – różne rodzaje: sucha, mokra, jednowarstwowa LBC, kolposkopię, badanie DNA czy mRNA wirusów, pobranie wycinków z badaniem histopatologicznym, łyżeczkowaniem kanału szyjki macicy. Do tej pory leczenie infefekcji HPV polegało na metodach inwazyjnych: elektrokoagulacji, konizacji, laseroterapii, zamrażaniem ciekłym azotem, czy wycięcie chirugiczne.

Profilaktyka polegała:

  • na uświadamianiu społeczeństwa epidemiologii zakażeń HPV,
  • wykonywaniu badań profilaktycznych cytologicznych 1 x na rok (nie na 3 lata),
  • szczepieniu przeciw HPV (dwuwalentnymi lub cztero).

Od kilku dni na Polskim rynku pojawiła się szczepionka przeciwko 9 typom wirusa. W USA jest już od 10 lat, a więc częściowo jest sprawdzona. Badania nad analizą powikłań po szczepieniu będą ogłoszone pod koniec 2016 r.

Jednak po każdym szczepieniu mogą wystąpić powikłania np. zaczerwienienie, ból, obrzęk w miejscu szczepienia, bóle mięśniowe, gorączka, zmęczenie, bóle głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zdarzają się omdlenia, może wystąpić alergia, a nawet obserwowano przypadki Guillaina-Barrego (tzw. zapalenia nerwów). Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zdecydowanie rekomenduje wykonywanie szczepień p/ HPV. W Polsce szczepienia nie są refundowane. Szczepienie winno obejmować wszystkie grupy wiekowe. Powoduje ochronę organizmu do około tylko 5 lat. Postępowania profilaktyczne są mało efektywne, bardzo kosztowne i nie przyniosły w Polsce znaczących efektów.

Żadna szczepionka przeciw HPV nie przyczynia się do usunięcia obecności wirusa u zakażonych kobiet i mężczyzn, ani nie powoduje ustąpienia zmian przednowotworowych, czy nowotworowych. Wobec tego oczywistego faktu nasze badania nad nieinwazyjną metodą eliminacji tego wirusa jest uzasadniona i po prostu ludzka.

Pojawiły się już doniesienia o zakażeniach wirusem HPV płodów w łonie matki (wirus może przechodzić przez łożysko wrodzona postać zakażenia HPV), istnieje także możliwość zakażenia noworodka w trakcie porodu. Dlatego w ciąży oprócz obowiązkowego wykonania cytologii, należałoby wykonywać DNA HPV.

iStock_000007970538Medium© iStockphoto

Rak szyjki macicy może dotknąć każdą kobietę i dotyka coraz młodsze i coraz starsze. Wcześnie wykryty jest w 100% wyleczony. Zakażone kobiety powinny zwrócić uwagę np. przy nieprawidłowych krwawieniach kontaktowych (np. po stosunkach) z szyjki macicy, częste stany zapalne, obniżenie odporności, zaburzenia hormonalne, cukrzyca, liczne porody. We wczesnym okresie zakażenie może być bezobjawowe. Wirus jest nie tylko przenoszony drogą płciową. Udokumentowane są inne drogi zakażeń. 90% zakażeń jest samowyleczalnych, a tylko 10% infekcji może przejść w raka z powodu nieprawidłowych, niekontrolowanych rozrostów komórek nabłonka szyjki macicy. Rak szyjki nie jest chorobą dziedziczną, ani uwarunkowaną genetycznie.

Nasze postępowanie sprowadza się do nieinwazyjnej eliminacji tych wirusów (nie było do tej pory leków), a następnie po badaniu dopuszczającym do szczepienia, wykonanie szczepienia 9-cio składnikową szczepionką. Opracowujemy aktualnie sposób pobierania wymazu w domu pacjentki, przez pacjentkę, a więc łatwiejszą i tańszą dostępność do badań profilaktycznych społeczeństwa.


Zobacz również:

Odra Prestige Apartamenty

Jedyne takie miejsce w Opolu

Apartamenty Vincent Opole

Nowe mieszkania Opole-Gosławice

Klonowe Zacisze

Apartamenty w zabudowie szeregowej w Lędzinach pod Opolem

Luksusowe dwupoziomowe mieszkanie w centrum Opola

108,91 m², 4 pokoje, miejsce postojowe

Lepiej już było

Rynek nieruchomości

OPOLAGRA 2022

Największe targi w południowej Polsce

Bogusław Mróz

specjalista chorób kobiecych i położnictwa, ginekologii i medycyny estetycznej

www.drmroz.pl

Udostępnij ten artykuł
Zobacz wszystkie nowe osiedla