Opole ma głos
Mieszkańcy Opola decydują o budżecie obywatelskim 2,5 miliona złotych
Beata Marcinowicz
Ten artykuł liczy 458 słów i przeczytasz go w około 2 min. i 2 sek.
Budżet Obywatelski to część budżetu publicznego miasta, o której sposobie wydania decydują mieszkańcy. W ten sposób lokalna ludność rozstrzyga, co jest w danym momencie dla niej ważne. Konsultując z mieszkańcami sposób wydania publicznych pieniędzy władze pokazują, że vox populi jest istotny i ma znaczenie. Jednocześnie rozliczając się ze sposobu wydania pieniędzy otrzymanych od podatników.
W Opolu w tym roku już po raz trzeci mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczone zostanie 2,5 mln złotych w ramach Budżetu Obywatelskiego. Do realizacji zgłoszono 110 małych i 48 dużych wniosków. Każdy z nich jest ważny dla lokalnej społeczności i zasługuje na uwagę. Jednak nie wszystkie mogą być wykonane. To mieszkańcy Opola decydują o tym, które z wniosków zostaną sfinansowane. Głosowanie nad Budżetem trwało od 10 do 23 października, a już 10 listopada poznamy zadania, które zostały przez nas samych wybrane na rok 2017.
Można śmiało powiedzieć, że Budżet Obywatelski ma znaczenie dla Opolan. W głosowaniu w 2015 r. wzięło udział ponad 30 tys. mieszkańców. Dzięki temu w roku 2016 wykonanych zostało lub jest w trakcie realizacji 29 wniosków, 2 duże i 27 małych. Wśród dużych znalazły się modernizacja boiska piłkarskiego w Kolonii Gosławickiej i budowa bazy rekreacyjno-sportowej przy ul. Hallera. To dzięki BO mamy miejską plażę nad Odrą, więcej koszy na psie odchody na terenie miasta, rodzinne rowery miejskie, więcej ścieżek rowerowych i odnowione, bezpieczniejsze dla niepełnosprawnych i osób starszych, chodniki w centrum miasta. Wszystko to ma za zadanie ułatwić i uprzyjemnić życie Opolanom, szczególnie, że wydawane są publiczne pieniądze.
Niektóre z inwestycji nie zostały jeszcze zakończone. Wymagają one dużych nakładów czasowych i sam proces budowy z oczywistych względów nie może być przyspieszony. Jednak wielu cieszy fakt, że nasze miasto zmienia się na lepsze. I jest to coraz bardziej widoczne.
W ramach Budżetu Obywatelskiego 2015 w Opolu zagospodarowano plac miejski na Chabrach, oświetlono park miejski na osiedlu Armii Krajowej, zrewitalizowano teren rekreacyjno-sportowy na osiedlu Dambonia oraz wybudowano boisko wielofunkcyjne przy szkole podstawowej nr 10. Dzięki temu dzieci i dorośli mają wreszcie gdzie spędzać wolny czas, uprawiać sport, mogą też czuć się bezpieczniej na własnych osiedlach.
Celem BO jest poprawa jakości życia Opolan, aktywizacja pewnych lub wszystkich grup społecznych, ożywienie kulturalne miasta. Każdego roku do Budżetu Obywatelskiego trafiają coraz ciekawsze, bardziej atrakcyjne pomysły i wiele z nich z pewnością zostanie zrealizowanych. Jeśli nie w przyszłym roku, to w kolejnych latach.
Zobacz również:
Działki budowlane nad stawem Opole-Wrzoski
Możliwość zakupu całości (21 ar) lub pojedynczej działki (10 ar, 11 ar)